Kas yra copywriting ir kam jis skirtas?

Žodis “COPYWRITING” yra kilęs iš dviejų anglų kalbos žodžių “copy” ir “writing”. Žodis “copy” šiuo konkrečiu atveju suprantamas kaip “rankraštis”, o žodis “writing” reiškia “rašymą”.

Tokiu būdu šis angliškas terminas galėtų reikšti “rankraščių rašymą” arba tiesiog “tekstų rašymą”. Pažymėtina, kad žodis “copywriting” anglų kalboje yra naujadaras, todėl jo nesutiksite žodynuose.

Copywriting’as Lietuvoje

Šio įrašo paskirtis – atskleisti skaitytojui žodžio “copywriting” reikšmę ir praktinę paskirtį. Pagrindine to priežastimi tapo išsamesnės ir teisingesnės informacijos apie copywriting’ą stoka lietuviškame internete Wikipedia.org informacijos lietuvių kalba, apie copywriting’ą taip pat kol kas nepateikia.

Esama situacija puikiai iliustruoja, kad copywriting’as, kaip profesionali veiklos forma, Lietuvoje vis dar yra embriono stadijoje, todėl išsamesnis šio termino apibrėžimas ir vienodas traktavimas turėtų duoti aiškesnį ir teisingesnį supratimą apie copywriting’ą ir apie tai kam jis skirtas. Juo labiau, kad šiame tinklaraštyje šis terminas bus naudojamas pakankamai dažnai.

Copywriting’o žodžio reikšmė

Terminas “copywriting”, tinkamo vertimo į lietuvių kalbą ir atspindinčio jo tikrąją reikšmę neturi. Todėl praktikoje arba tiesiog gyvenime copywriting’as – tai profesionali veikla, rašant reklaminius (parduodančius) tekstus.

Copywriter’is – tai asmuo, profesionaliai rašantis “parduodančius” ir reklaminius tekstus.

Savo ruožtu reklaminiai arba parduodantys tekstai apima tekstus, kurie tiesiogiai arba netiesiogiai reklamuoja (parduoda) prekę, prekinį ženklą, paslaugą ar konkretaus asmens kompetenciją.

Pažymėtina, kad šis terminas neturi būti maišomas su kitu panašiu anglų kalbos žodžiu – copyright (autorinės teisės). Šie terminai tarpusavyje nieko bendro neturi, išskyrus tai, kad labai panašiai rašosi ir tariasi.

Šiek tiek istorijos

Nežiūrint į paties termino naujoviškumą, copywriting’as egzistuoja jau ilgą laiką. Galima sakyti, kad jis atsirado kartu su pirmąja reklama ir net patys paprasčiausi turgaus prekeivių raginimai pirkti prekę, kartais būdavo tiesiog talentingo copywriting’o rezultatas.

Kaip žinia informacija pati savaime gali būti visiškai neįdomi ir labai daug kas priklauso nuo jos pateikimo formos. Geras copywriter’is “sausą tekstą” moka profesionaliai paversti lengvu ir patraukliu skaitytojui, o žmogus, kuris susidomi šiuo tekstu (reklama), yra klientas.

Copywriting’as buvo, yra ir bus nepriklausomai nuo to kaip ši veiklos forma vadinsis. Tik šių dienų copywriting’as žengia į naują savo raidos etapą, kurį įtakoja: auganti verslų konkurencija, interneto plėtra, informacinė produktų ir paslaugų palaikymo būtinybė, nepriklausomai nuo to ar tai prekyba, ar naftos gavyba.

Copywriting’o rūšys:

„Call to action” copywriting’as – tai reklamos forma, kurios tikslas išprovokuoti tikslinę auditoriją konkrečiam veiksmui pvz.: atlikti užsakymą, paskambinti nurodytu reklamoje numeriu, paspausti reklaminį banerį, ar apmokėti už prekę čia ir dabar. Tokie parduodantys tekstai “priverčia” potencialų klientą priimti sprendimą nedelsiant, nes bet koks delsimas yra paverčiamas nenaudingu klientui. Šiuo atveju stipriai “žaidžiama su baime prarasti” gerą pasiūlymą.

Žodžių junginys „call to action” arba sutrumpintai CTA yra raginimas atlikti veiksmą.

Įvaizdžio copywriting’as – tai brand’ingo elementas, kurio tikslas ilguoju periodu “įsukti į rinką” ir vartotojų pasamonėje įtvirtinti naują prekės ženklą, arba tiesiog sukurti reikiamą įvaizdį prekei, paslaugai, kompanijai, žmogui ar idėjai.

WEB copywriting’as – tai veiklos forma, kuomet įvairioms interneto svetainėms, pagal užsakymus rašomi taip vadinami SEO tekstai. Ši veiklos forma vadinama web copywriting’u, nes jos tiesioginė paskirtis – interneto svetainių optimizacija paieškos sistemoms pagal iš anksto atrinktus raktinius žodžius, generuojančius didžiausią ir tikslinį lankytojų srautą į konkrečią svetainę.

Tai šiuo metu labiausiai populiarėjanti copywriting’o forma lietuviškame internete ir savo bumą pasiekusį visame pasaulyje.

4Shares

Parašykite komentarą